یکی از خدمات شاخص استودیو طراحی و عکاسی 360 عکاسی پانوراما و عکاسی کروی به همراه ساخت تور مجازی میباشد . پروژه عکاسی کروی و انجام تورهای مجازی در حقیقت یک نوع پروژه خدماتی است که می تواند از سوی عکاسان و افرادی که در حال انجام پروژه های تحت وب و طراحی و ساخت وب سایتها میباشند انجام شود . در این پروژه تمرکز اصلی بر روی 3 چیز خواهد بود ، اول عکاسی پانورامای 360 درجه و عکاسی کروی – دوم تبدیل اینگونه عکسها ( کروی و 360 درجه ) به تورهای مجازی و سوم کاربردی کردن 2 مورد قبل یعنی ارائه آنها به صورت استفاده در وب سایت و یا سی دی های مولتی مدیا .


نمونه ای از تور مجازی / مجتمع تجاری پاسارگاد / عکاسی و اجرا : استودیو 360

[panoembed]/virtual tour/markaz kharid pasargad/TourWeaver_project1.html[/panoembed]

نمونه های بیشتر تور مجازی


”  شرح کامل چگونگی انجام پروژه های تور مجازی ”

                               
تعریف پروژه : پروژه عکاسی کروی و انجام تورهای مجازی در حقیقت یک نوع پروژه خدماتی است که می تواند از سوی عکاسان و افرادی که در حال انجام پروژه های تحت وب و طراحی و ساخت وب سایتها میباشند انجام شود . در این پروژه تمرکز اصلی بر روی 3 چیز خواهد بود ، اول عکاسی پانورامای 360 درجه و عکاسی کروی – دوم تبدیل اینگونه عکسها ( کروی و 360 درجه ) به تورهای مجازی و سوم کاربردی کردن 2 مورد قبل یعنی ارائه آنها به صورت استفاده در وب سایت و یا سی دی های مولتی مدیا .

1 ) تعاریف و چگونگی انجام پروژه های تور مجازی :

الف) عکاسی پانوراما : عکاسی پانوراما و یا همان عکاسی تمام نما به نوعی از عکاسی میگویند که از سالهای میانه تاریخ عکاسی حیات یافته و تا به امروز ادامه دارد که در حقیقت استفاده اولیه آن در عکاسی از مناظر و طبیعت بوده است . در این نوع عکاسی ، چندین عکس در محور افقی از یک منظره گرفته میشود و با قرار گرفتن عکسها در کنار هم و تلفیق آنها عکسی با زاویه دید زیاد ایجاد میشود و هر چه بیشتر در محور افقی بچرخیم و عکسهای بیشتری را ثبت کنیم عکس نهایی زاویه دید وسیع تری را نشان خواهد داد .
ب) پانورامای 360 درجه : همان عکاسی پانوراماست که عکاس 360 درجه به دور خود چرخیده و از همه نماهای اطراف خود در محور افقی عکاسی میکند .
ج) عکاسی دیوراما : همان عکاسی 360 درجه است با این تفاوت که در پانوراما عکاس در مرکز تصویر قرار میگیرد ولی در دیوراما این شی و یا یک منظره ( البته در صورت عملی شدن ) است که در مرکز قرار میگیرد و در حقیقت عکاس 360 درجه اطراف آن میچرخد در این نوع عکاسی عکاس محیط بر شی است . بوسیله این نوع عکاسی میتوان از یک محصول ( مثلا یک گوشی موبایل ) عکاسی نمود و با تلفیق عکسها ، عکس را چرخاند و یک محصول را در 360 درجه در محور افقی مشاهده نمود .
د) عکاسی کروی : اگر در عکاسی پانورامای 360 درجه زاویه دید عمودی ما 180 درجه باشد در حقیقت یک عکس کروی بوجود آمده است که در آن علاوه بر دیده شدن 360 درجه اطراف میتوان سقف و کف زمین را نیز مشاهده نمود .
ذ) تور مجازی : امروزه با توجه به پیشرفت های بسیاری که در تمامی زمینه ها صورت گرفته است ، انواع برنامه های نرم افزاری بوجود آمده که میتواند نیازهای گوناگون افراد را در این زمینه برطرف نماید . در زمینه عکاسی نیز از روزی که دوربین های دیجیتال پا به عرصه گذاشتند انواع نرم افزارهای کامپیوتری پیشرفته نیز برای رفع نیاز عکاسان بوجود آمده که از آن جمله میتوان به نرم افزارهایی اشاره نمود که عکسها را کنار هم چیده تا عکسی پانوراما بوجود بیاید این در حالی است که در گذشته برای این کار در لابراتوآرهای آنالوگ و بوسیله دستگاه آگراندیسمان عکسها کنار هم قرار گرفته و در کنار هم چاپ میشده که کاری بسیار دشوار بود . امروزه کافی است یک عکس پانورامای 360 درجه و یا کروی تهیه شود و آن را بوسیله یک نرم افزار تبدیل به یک تور مجازی نمود در حقیقت این برنامه ها شخص بیننده را به طور مجازی در مرکز فضای عکاسی شده قرار میدهد و فرد می تواند محیط اطراف را به گونه ای که گویی در همان فضا قرار گرفته ببیند و با توجه به امکانات فراوانی که این برنامه ها در اختیار ما میگذارند فرد میتواند تصویر را بچرخاند ، جلو برود ، عقب بیاید و به چپ و راست و پائین و بالا نگاه کند و به طور مجازی گشتی در فضای مورد نظر بزند و خود را در آن فضا تصور کند . علاوه بر آن امکاناتی چون قرار دادن تک عکسها در تور مجازی به همراه نوشته و اطلاعات لازم در هر موردی ، قرار دادن ویدئو در تصویر ، هدایت بیننده به فضاها و مکانهای دیگر ، قرار دادن فایل های صوتی در تصویر ، قرار دادن نقشه برای هدایت بیننده و حتی قرار دادن گوگل map و ( google earth ) در این برنامه ها وجود دارد

2 : چرا تور های مجازی : یکی از ویژگی های مهم تورهای مجازی و عکاسی کروی نشان دادن یک مکان با تمامیت کامل است و به بیننده این امکان را می دهد تا به جای دیدن یک تک عکس ، تمام فضای مورد نظر را مشاهده کند و در آن مکان گشت بزند و همان طور که گفته شد در آن حرکت نماید . به طور حتم در یک تک عکس نمیتوان تمامیت یک مکان را نشان داد چرا که یکی از ویژگی های تک عکسها وجود کادربندی در آنهاست که خود باعث میشود تا بیننده اطلاعات کمی را در مورد مکان مورد نظر بدست آورد و خوب شاید برای درک بهتر آن مکان باید چندین تک عکس را ببیند ولی بوسیله عکس های کروی و تور مجازی بیننده می تواند در زمانی کوتاه درک مشخص و ملموسی از مکان کسب کرده و در آن مکان به گشت زنی بپردازد از طرفی دیگر تورهای مجازی میتوانند حس بودن در مکان مورد نظر را برای مشاهده کننده بوجود بیاورند و باعث جذابیت بیشتر مکان مورد نظر شوند . بدینوسیله یک فرد در حالی که در منزل خود نشسته است و شاید کیلومترها با مکان مورد نظر فاصله دارد میتواند به مکان مورد نظر رفته ، گشتی بزند و با مکان مورد نظر آشنا شود و شاید تصمیم بگیرد که به مکان مورد نظر مراجعه نماید ( در مورد رستورانها ، دانشگاه ها ، هتل ها و موسسه های آموزشی و حتی فروشگاه ها صدق میکند ) . نکته دیگری که از اهمیت برخوردار است کنترل بیننده بر روی تصاویر است به گونه ای که خود اوست که میتواند تصویر را به تمامی جهات بچرخاند و وارد مکانی جدید شود و یا از مکانی خارج شود که خود این امر جذابیتی بسیار دارد این در حالی است که در تک عکسها و حتی فیلم ها این عکاس و فیلم بردار و کارگردان است که آنچه را که میخواهد به بیننده نشان میدهد و مرحله دیدن مکانهای گوناگون به صورت ترتیبی جلو میرود و البته جذابیت لازم را هم ندارد ولی در یک تور مجازی این بیننده است که کارگردانی میکند و در حقیقت تصاویر در عرض همدیگر قرار دارند و این مشاهده کننده است که تعیین میکند دانه به دانه تصاویر را ببیند و جلو برود و یا نه بر حسب نیاز خود فقط مکانهای مورد نظرش را ببیند . از طرفی دیگر خصوصیت حرکت به جز تورهای مجازی در فیلم ها وجود دارد که با توجه به حجم بالای فیلم ها و سرعتهای نه چندان بالای اینترنت در کشورمان امکان قرار دادن فیلم ها در وب سایت ها کم بوده و اگر امکانش باشد برای دیدن قطعه کوتاهی از یک فیلم باید زمان زیادی را صرف کرد ولی تورهای مجازی با کیفیتی خوب به راحتی در وب سایتها قرار میگیرند و در زمان کوتاهی میتوان به فرض تمام مکانهای موجود یک هتل را مشاهده نمود. از این رو و با توجه به ویژگی هایی اساسی چون ، حرکت – جذابیت برای بیننده – امکان قرار دادن اطلاعات نوشتاری ، ویدئویی و تک عکسها – حجم کم برای قرار دادن در وب سایتها و همچنین طراحی مناسب برای قالب تور با توجه به صنعت مورد نظر و چندیدن و چند ویژگی دیگر که در تورهای مجازی موجود می باشد ؛ تورهای مجازی را تبدیل به یک وسیله بیانی مناسب برای صنایع گوناگون کرده است .
3 : چرا داشتن یک تور مجازی امروزه امری مهم و لازم است ؟ : امروزه استفاده از اینترنت یک امر فراگیر شده است و اکثر افراد سعی بر آن دارند تا نیازهای خود را از طریق اینترنت و گشت و گذار در صفحات وب بر طرف کنند و گاهی هم اطلاعات خود را از همین طریق کسب مینمایند . یک تور مجازی میتواند باعث شود تا مخاطب از طریق وب سایت گشت و گذاری در مکانهای مورد نظر شما بزند و علاوه بر دیدن محصولات شما با کم و کیف کار شما نیز آشنا شود و آن را بهتر درک کند و شاید همین امر باعث انتخاب شما از سوی مخاطب شود ( به طور مثال در صنعت گردشگری و توریسم و در بخش هتل ها این امر کاملا محسوس است ) و یا حتی در معرفی یک فروشگاه به دیگران میتواند مفید باشد فرض کنید که فروشگاه در محدوده دیگری از شهر باشد ، اگر این امکان فراهم باشد تا من مخاطب فضای داخلی فروشگاه را ببینم به طور حتم در انتخاب من تاثیر خواهد گذاشت و شاید از منطقه ای دور به سراغ فروشگاه مورد نظر بروم . بنابراین امروزه داشتن یک تور مجازی میتواند مفید فایده باشد .